Tisk a média - archiv

Faktor, Praha 25. 8. 2016: Lichtenštejnsko slaví. Může si to dovolit.

Lichtenštejnsko slaví 200. výročí své nezávislosti a má důvod k oslavám. Kdysi chudá země se stala zemí s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě. Vděčí za to především špičkovému průmyslu. Když země nemá vlastní trh, kde by výrobci uplatnili své výrobk, musí všichni domácí výrobci být schopní konkurovat na světovém trhu. Je to také země, kde občané zvýšili pravomoci hlavě státu, ale současně získali přímou demokracii, s právem změnit i státní zřízení.

 

 

DNES, 1. 8. 2016: Lichtenštejnsko má odběratelů známek víc než obyvatel. Je to investice

Deník Dnes přináší článek o filatelistické velmoci, kterou je Lichtenštejnsko. Dnes již sice vydávání poštovních známek netvoří 15 procent státního rozpočtu, jako na počátku 20. století, ale je významnou kulturní a marketingovou aktivitou. Lichtenštejnské poštovní známky jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Nejvíce zájemců o poštovní známky "alpského knížectví" pochází z Číny. 

http://finance.idnes.cz/postovni-velmoc-lichtenstejnsko-dq7-/viteze.aspx?c=A160729_122127_viteze_mrs

 

 

Živá historie, červenec - srpen 2016:Lichtenštejnsko 1806

210. výročí nezávislosti Lichtenštejnska připomíná článek v časopisu Země světa. Kdysi chudá alpská země, ze které obyvatelé prchali za lepším živobytím do zahraničí, je dnes zemí s jednou z nejvyšších životní úrovní na světě a nejlepším školstvím v Evropě. Přelomem se stal rok 1806, kdy Lichtenštejnsko získalo plnou nezávislost. Tehdejší vládnoucí kníže polní maršál Jan I. z Liechtensteinu se v této době zasloužil o reformy, které přinesly růst životní úrovně zdejších obyvatel. Rok 1806 dnes připomíná řada budov, které se zachovaly (Národní muzeum - bývalé sídlo vlády, Gasthaus Löwen, hrad Vaduz a další).

 

https://www.hs-liechtenstein.cz/zh_7_2016_1.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/zh_7_2016_2.jpg

 

Volksblatt, Vaduz, 8. 6. 2016: Prezentace časopisu Země světa o Lichtenštejnsku

Lichtenštejnský deník Volksblatt vydal zprávu o prezentaci časopisu Země světa, který je zaměřen na Lichtenštejnsko. Prezentace se konala 6. 6. 2016 na zámku Lednice, za přítomnosti J. J. Marie-Pii Kothbauer princezny Liechtenstein velvyslankyně Lichtenštejnska v České republice, prince Wolfganga z Liechtensteinu a dalších vzácných hostů. Odkaz na článek naleznete zde: http://www.volksblatt.li/nachricht.aspx?id=110042&src=vb

 

Lidové noviny, Praha, 18. 5. 2016: Lesy u Říčan jsou státu, nikoliv Lichtenštejnů, potvrdil soud

Lesy v okolí Říčan patří státu, nikoliv Nadaci knížete z Lichtenštejna. Ve středu to potvrdil středočeský krajský soud, který zamítl odvolání nadace. Původní zápis v katastru nemovitostí, který jako vlastníka stanovil Lichtenštejny, vznikl chybou úředníků. Verdikt je pravomocný. Žaloba, kterou podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), se týkala 600 hektarů lesa.

Pozemkybyly v katastru zapsány na nadaci, jež je dědicem zesnulého knížete Františka Josefa II. Ten se ovšem podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů.

„Už jsme deklarovali, že pokud tento soud prohrajeme, dovoláme se k Nejvyššímu soudu a k dalším instancím v rámci českého práva,“ řekl mluvčí nadace Michal Růžička. Nadace považuje verdikt soudu za další konfiskaci, dodal. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka v tiskové zprávě uvedl, že úřad je připraven hájit zájmy ČR i v případě dovolání.

Nadace: Překrucování historických faktů

Tvrzení o tom, že se kníže hlásil k Němcům, nadace odmítala. Zdůrazňovala, že byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve druhé světové válce neutrální. Považovat takového cizince za Němce kvůli konfiskaci jeho majetku je podle nadace hrubým překrucováním historických faktů i českého a mezinárodního práva. Konfiskaci půdy pak vnímá jako pokračování křivdy, kterou podle ní rodině způsobily komunistické soudy.

Odvolací soud ve středu nejprve zamítl provádění dalších listinných důkazů a výslechů svědků, které navrhoval zástupce nadace Aleš Linhart. „Účastník nemá právo na to, aby byly provedeny veškeré jím navržené důkazy, soud provádí jen ty, které jsou s ohledem na předmět řízení a aplikované normy relevantní,“ konstatovala předsedkyně senátu Kateřina Švecová.

Žalobě státu na určení vlastnictví vyhověl loni v listopadu Okresní soud pro Prahu-východ. Stanovil, že vlastníkem nemovitostí je stát, a navíc nadaci nařídil uhradit České republice 50 000 korun, které stát zaplatil jako soudní poplatek. Nadace se odvolala, nebyla však úspěšná.Po závěrečných návrzích stran pak senát potvrdil rozhodnutí nižší instance. „V plném rozsahu jsme se ztotožnili se skutkovými i právními závěry soudu prvního stupně,“ vysvětlila Švecová. K přechodu vlastnictví podle soudu došlo na základě dekretu bez ohledu na to, kdo byl zapsán v katastru."

http://www.lidovky.cz/lesy-u-rican-jsou-statu-nikoliv-lichtenstejnu-potvrdil-soud-p56-/zpravy-domov.aspx?c=A160518_154134_ln_domov_ELE

 

 

ECHO 24, Boj o pozemky za Prahou s Lichtenštejny. Rozpoutá se spor o miliardy?

http://echo24.cz/a/iG8xH/boj-o-pozemky-za-prahou-s-lichtenstejny-rozpouta-se-spor-o-miliardy

 

Lidové noviny, Praha, 14. 5. 2016: Evropané oslaví Karla IV.

Článek přináší informace o návštěvě tří panovníků (nikoliv šlechticů, jak autor uvádí v podtitulku) na oslavách 700 let od narození císaře a krále Karla IV.

https://www.hs-liechtenstein.cz/scan0017.jpg

 

DNES, Praha 14. 5. 2016: Poklady z Lichtenštejnska: Rubens i skříň za miliardu

Zajímavou reportáž z návštěvy přísně zabezpečeného depozitáře sbírek knížat z Liechtensteinu, v podzemí Majorátního liechtensteinského paláce ve Vídni, přináší článek redaktorky Dominiky Hromkové. 

https://www.hs-liechtenstein.cz/p1260242.jpg

 

Liechtensteinischer Vaterland, Vaduz, 13. 5. 2016: Korunní princ na návštěvě Prahy

Během své návštěvy v Praze se princ Alois setkal k rozhovoru s prezidentem Zemanem. Obě hlavy státu si vyměnily názory na vývoj bilaterálních vztahů a na spolupráci v oblasti ekonomiky. Lichtenštejnsko a Česká republika navázaly v roce 2009 diplomatické vztahy a v roce 2015 uzavřely smlouvu o zamezení dvojího zdanění. V České republice jsou zastoupeny tři lichtenštejnské firmy.

Na pozvání prezidenta České republiky Miloše Zemana navštívil Jeho Jasnost dědičný princ Alois ve dnech 13. a 14. května 2016 Prahu. Dědičný princ Alois se také setkal s kardinálem Dominikem Dukou OP, arcibiskupem pražským a primasem českým, společně navštívili Strahovský klášter premonstrátů. Část této kulturní památky byla obnovena z prostředků finančního mechanismu EHP.

V rámci připomenutí výročí Karla IV. se dědičný princ Alois zúčastnil oslav ve svatém Vítu a na banketu prezidenta na Pražském hradě. Účastí na akci Jeho Jasnost dědičný princ Alois potvrdil význam Karla IV. jako evropského státníka a úzké historické vazby a vztahy mezi Lichtenštejnskem a Českou republiku.

http://www.vaterland.li/liechtenstein/politik/Erbrpinz-zu-Besuch-in-Prag;art169,202778

 

Fotografie ze zetkání korunního prince Aloise s Milošem Zemanem prezidentem České republiky 13. května 2016 

 

2015

 

Bankovnictví č. 11, listopad 2015: Rozhovor - Simon Tribelhorn, Lichtenštejnsko už není bezpečným přístavem pro daňové podvodníky

Listopadové číslo měsíčníku Bankovnictví přineslo rozsáhlý rozhovor s prezidentem Lichtenštejnské bankovní asociace Simonem Tribelhornem. Rozhovor se týká problematiky bankovního tajemství, významu bankovního sektoru pro knížectví a výhod, které nabízí bankám, díky své stabilitě. Lichtenštejnsko bude od roku 2016 jednou z prvních zemí na světě, která bude připravena na automatickou výměnu informací týkajících se daňových otázek.

 

https://www.hs-liechtenstein.cz/bp1.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/bp2.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/bp3.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/bp4.jpg

 

Hospodářské noviny, 12. listopadu 2015: Lichtenštejni vedou spor o majetek

https://www.hs-liechtenstein.cz/hn_2.jpg

Hospodářské noviny, 12. listopadu 2015: Komentář   Ten nejzbytečnější soud s Lichtenštejny

https://www.hs-liechtenstein.cz/hn_1.jpg

 

Liechtenstein Vaterland, Vaduz 12. listopadu 2015: Tschechisches Gericht leht Land-Rückgabe ab (Český soud zamítl vrácení pozemků)

http://www.vaterland.li/liechtenstein/politik/Tschechisches-Gericht-lehnt-Land-Rueckgabe-ab;art169,167059

 

Česká televize, 4. listopadu 2015: Reportáž z návštěvy lichtenštejnského knížete Hanse-Adama II. ve Vranově u Brna

Česká televize odvisílala 4. listopadu 2015 dvě reportáže (Studio 6 a Zprávy z regionů) týkající se návštěvy hlavy Lichtenštejnského knížectví v nově rekonstruované rodové hrobky Liechtensteinů ve Vranově u Brna (5. 11.). V pořadu Studia 6 se objevily dvě chyby:

- v části reportáže jsou použity ilustrační záběry zámku Vraniv nad Dyjí, který Liechtensteinům nikdy nepatřil

- reportér vyjmenovává mezi nemovitostmi zkonfiskovanými Liechtensteinům v roce 1945 také Lichtenštejnský palác v Praze, přičemž Liechtensteinové v Praze vlastnili dva paláce a oba prodali již v 19. století

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/215411010101104/obsah/433002-lichtenstejnsky-knize-ve-vranove

Zprávy z regionů - přináší pořad "Vrátit či nevrátit" s reportáží z návštěvy knížete ve Vranově u Brna, rozhovor s ním 4. 11. 2015 a z 18. 9. 2009. Na reportáž navazují informace o několika dalších restitučních sporech šlechtických rodů.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1181680258-tyden-v-regionech-brno/315281381891107-tyden-v-regionech/

 

MF DNES, 15. září 2015:  Konec tichého sváru

Autor článku se věnuje historii a současnosti česko-lichtenštejnských vztahů, včetně problematiky konfiskace majetku rodu Liechtensteinů a dalších lichtenštejnských občanů v Československu v roce 1945. Ke stažení je článek zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/dsc01709.jpg

 

                                                                      

Živá historie, červen 2015:  Decius Mus, vzor ctnosti

Článek přináší informace o jednom z nejcennějších děla barokního malířství vlámského malíře Petra Paula Rubense, které se nachází ve sbírkách knížat z Liechtensteinu. Vstaveny jsou v Liechtenstein Garden Palace ve Vídni, kde jsou přístupny veřejnosti. Článek informuje i o riskantní evakuaci těchto a dalších cenných uměleckých děl na konci 2. světové války z dosahu nacistů, i Rudé armády, do neutrálního Lichtenštejnska.

 

 

TV Polar, Opavský express, 20. 5. 2015: Kníže Hans-Adam II. navštívil Opavu a pokřtil knihu historika Pavla Juříka

http://tvportaly.cz/opava/36536-opavsky-expres-20-kvetna-2015

 

Slezské zemské muzeum v Opavě 20. 5. 2015: Lichtenštejnský kníže Hans-Adam II. navštívil Historickou výstavní budovu

http://www.szm.cz/clanek/3196/aktuality/lichtenstejnsky-knize-hans-adam-ii-navstivil-historickou-vystavni-budovu.html

 

Pěvecký sbor Domino Opava zazpíval knížeti Hans-Adamovi II. lichtenštejnskou státní hymnu - video

http://domino-opava.webnode.cz/news/lichtenstejnsky-knize-v-opave/

 

Ostrava on-line, 20. 5. 2015: Hans-Adam II. byl z Opavy nadšený

http://www.ostrava-online.cz/zpravy/hans-adam-ii-byl-z-opavy-nadseny

 

AHA on-line 20. 5. 2015: Hans-Adam II. obdivoval muzeum, které darovali Slezsku jeho předci

http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/107922/hans-adam-ii-obdivoval-muzeum-ktere-darovali-slezsku-jeho-predci.html

 

REGION OPAVSKO 19. 5. 2015: Vítej doma vévodo opavský!

 

 

AHA 19. 5. 2015: Lichtenštejnský kníže přijel domů! Do Slezska!

 

Česká televize, Události v regionech (Ostrava) 19. 5. 2015: Lichtenštejnský kníže v Opavě

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/415231100030519-udalosti-v-regionech

 

Opavský a hlučínský Deník 19. 5. 2015: Kníže mluvil o diplomatických vztazích a podepisoval knihy

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/hans-adam-ii18052015.html

 

Česká televize, Události v regionech (Ostrava), 18. 5. 2015: Kníže Hans-Adam II. navštívil Opavu

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/415231100030518-udalosti-v-regionech/obsah/401396-hans-adam-ii-prijel-do-opavy

 

Česká televize, Studio 6, 18. 5. 2015: Lichtenštejnský kníže navštíví Opavu: - Pavel Juřík, předseda Historického spolku Liechtenstein a autor knihy "Liechtensteinové"

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/215411010100518/obsah/401169-lichtenstejnsky-knize-navstivi-opavu

 

Český rozhlas, 18. 5. 2015: Opavu navštíví tamní vévoda, lichtenštejnský kníže Hans-Adam II.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/opavu-navstivi-tamni-vevoda-lichtenstejnsky-knize-hans-adam-ii--1491045

 

Opavský a hlučínský DENÍK 18. 5. 2015: Jeden den můžete být bohatý a druhý den o všechno přijít, exkluzivní rozhovor knížete Hanse-Adama II.

Břeclavský Deník, 26. 3: 2015: Při záchraně lichtenštejnských sbírek šlo o život

https://www.hs-liechtenstein.cz/breclavsky_denik_18032015.jpg

 

Lidové noviny, 2. 3. 2015: Barokní divadlo ve Valticích nebude falzifikát

https://www.hs-liechtenstein.cz/ln_02032015.jpg

 

Czech Top 100 Magazín FORUM, Zima 2014/2015

Reportáž z návštěvy delegace sdružení Czech Top 100 v říjnu 2014 v Lichtenštejnsku a základní informace o této zemi, přinášejí dva články magazínu - ke stažení zde:

Na lince Vaduz-Praha-Vaduz

Lichtenštejnsko v kostce

https://www.hs-liechtenstein.cz/ctfzima2014-2015.pdf 

 

 

 

Břeclavský Deník, 12. 2. 2015: Hans-Adam II. slaví. Dožívá se sedmdesátky 

https://www.hs-liechtenstein.cz/jm_zzt_jm_zpravoda_10.pdf

 

Týdeník EKONOM, 12. 2. 2015: Čtvrtstoletí vlády lichtenštejnského knížete, Kníže Hans-Adam II. zajistil své zemi druhou nejvyšší životní úroveň na světě

https://www.hs-liechtenstein.cz/ekonom_12022015doublepg.pdf

 

 

2014

27. 10. 2014,  TTG Magazín:  Lichtenštejnsko: Malé, ale krásné a bohaté

http://www.ttg.cz/lichtenstejnsko-male-ale-krasne-a-bohate/

 

Český rozhlas, Radioplus, 29. 9. 2014: Rozhovor s místopředsedou vlády a ministrem hospodářství Lichtenštejnska Thomasem Zwieferhoferem

Rozhovor si můžete překrát zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3216769

 

 

Lidové noviny, 26. 9. 2014: Rozhovor s místopředsedou vlády a ministrem hospodářství Lichtenštejnska Dr. Thomasem Zwieferhoferem

 

Česká televize "Toulavá kamera" 21. 3. 2014: Lichtenštejnové v Moravském Krumlově

Reportáž o výstavě "380 let Knížectví Lichtenštejn v Moravském Krumlově"

Pořad naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/214562221500011/

 

 

Český rozhlas Radiožurnál 27. ledna 2014: Večerní host Radiožurnálu Pavel Juřík

Rozhovor s historikem Pavlem Juříkem o česko-lichtenštejnských vztazích a zprávě smíšené česko-lichtenštejnské komise historiků

Ke stažení nebo přehrání zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3050141

 

 

Břeclavský Deník 17. ledna 2014: Historik: omluva rodu je na místě

  

 

 

iDNES 14. ledna 2014: Vichr z Lichtenštejnska. Super-G ve Svatém Mořici ovládla Tina Weiratherová

http://sport.idnes.cz/super-g-ve-svatem-morici-ovladla-weiratherova-fo8-/lyzovani.aspx?c=A131214_133055_lyzovani_par

 

PRÁVO 14. ledna 2014: Vztahy s Vaduzem dál zatěžují konfiskace majetku Lichtenštejnů

 

2013

HistorieWeb.cz, 10. 5. 2013:  Knížata v české nemilosti

http://www.historieweb.cz/knizata-v-ceske-nemilosti

 

DENÍK 7. 11. 2013 OBRAZEM: Krumlovská galerie připomíná Lichtenštejny

http://www.denik.cz/ostatni_kultura/obrazem-krumlovska-galerie-pripomina-lichtenstejny-20131105-t4vk.html

 

2012

 

Lidové noviny, 4. září 2012, "Příroda, obilí, víno a zámky", "Lichtenštejnské zámky v Česku"

http://www.psli.cz/www/files/Soubory/P%c5%99%c3%adroda,%20obil%c3%ad%20a%20v%c3%adno%20-%20Lidov%c3%a9%20noviny%204.9.2012%20s2.pdf

http://www.psli.cz/www/files/Soubory/Lichten%c5%a1tejnsk%c3%a9%20majetky%20v%20%c4%8cesku%20-Lidov%c3%a9%20noviny%204.9.2012.pdf

 

Český rozhlas, 23. září 2012, "Lichtenštejnové mají své know-how. A v Rakousku je to poznat"

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zzz/_zprava/lichtenstejnove-maji-sve-knowhow-a-v-rakousku-je-to-poznat--1114934

 

Šumperský deník, 4. května 2012, "Lichtenštejnská princezna navštívila losinský zámek"

http://regiony.impuls.cz/olomoucky-kraj/lichtenstejnska-princezna-navstivila-losinsky-zamek-20120504-b3z4-o2rc.html

 

2011

Tajemství české historie č. 10, 2011    "Vévodkyně zvaná Savojka"

https://www.hs-liechtenstein.cz/vevodkyne01.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/vevodkyne02.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/vevodkyne03.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/vevodkyne04.jpg

 

Rádio Česko, 6. 4. 2011, Lichtenštejnský kníže pro Rádio Česko: Jen reprezentativní role by pro mou rodinu nebyla atraktivní

http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/exkluzivne/_zprava/875512

 

2010

 

MF DNES Olomoucko 23. 11. 2010

  https://www.hs-liechtenstein.cz/p1060472.jpg   "Kraj stále žije z Lichtenštejnů. Co vybudovali?"

https://www.hs-liechtenstein.cz/p1060473.jpg     "Lichtenštejnský erb, to jsou jeho dějiny i odkazy na české země"

 

Mezinárodní politika č. 5/2010    "Nelehká geneze vztahů ČSR a ČR s Lichtenštejnskem"

https://www.hs-liechtenstein.cz/mp052011_27.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/mp052011_28.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/mp052011_29.jpg

https://www.hs-liechtenstein.cz/mp052011_30.jpg

 

Instinkt 25. 2. 2010   "Hans-Adam II. z Lichtenštejnu: Monarcha je lepší než diktátor"

Rozhovor s vládnoucím lichtenštejnským knížetem Hansem-Adamem II.

http://instinkt.tyden.cz/rubriky/rozhovor/hans-adam-ii-z-lichtenstejnu-monarcha-je-lepsi-nez-diktator_24983.html

    

2009

 

Česká televize, Mikulov, 30. 9. 2009: Lichtenštejnský kníže: Revize vztahů s ČR je nutná, i kvůli Čechům

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/68163-lichtenstejnsky-knize-revize-vztahu-s-cr-je-nutna-i-kvuli-cechum/

 

Fakta a svědectví, červen 2009: Vojevůdce a reformátor dělostřelectva, polní maršál Josef Václav kníže z Liechtensteinu 

https://www.hs-liechtenstein.cz/lichtenstein.pdf

 

 

 

,