Lichtenštejnské knížectví

Lichtenštejnské knížectví (Fürstentum Liechtenstein) je konstituční monarchií postavenou na parlamentních a demokratických základech, s přímou demokracií (referenda, zákonná iniciativa). Hlavou státu je vládnoucí kníže z rodu Liechtensteinů. Vláda má pět členů, zemský sněm 25 poslanců. 

Knížectví vzniklo 23. ledna 1719 spojením panství Schellenberg a hrabství Vaduz na základě privilegia vydaného císařem Karlem VI. Lichtenštejnsko se stalo 354. a posledním nezávislým územím Svaté říše římské a jako jediné existuje dodnes pod původním názvem a v původních hranicích.
 
Lichtenštejnsko má rozlohu 160 km2 a 37 000 obyvatel (1/3 tvoří cizinci), kteří se těší jedné z nejvyšších životních úrovní na světě (158 976 USD, 2013, tj. 8× více než v České republice). V roce 1945 knížectví mělo jen 12 000 obyvatel. Knížectví přispívá na mezinárodní pomoc 2x štědřeji, než je průměr členských zemí OECD. Lichtenštejnsko také participuje jako donátor na tzv. Norských fondech a fondech EEA.  
 
Lichtenštejnsko je členem OSN, OBSE, Rady Evropy, WTO, GATT a dalších mezinárodních organizací. Diplomatické styky udržuje s 90 státy, 30 zemí má v Lichtenštejnsku konzulární zastoupení (včetně ČR). 
 
Více než 41 % HDP tvoří špičkový průmysl a strojírenství, což je nejvíce na světě (ČR 40 %, Německo 28 %, Rakousko 27 %). Řada zdejších firem patří mezi světové leadery ve svém oboru (např. HILTI, Hoval, ThyssenKrupp Presta). Lichtenštejnsko je, možná překvapivě, jednou z nejvíce high-tech průmyslových zemí na světě. Okolo 25 % HDP tvoří finanční služby (banky, pojišťovny) a 28 % další služby.
 
Lichtenštejnské školství a státní správa a samospráva patří mezi nejlépe hodnocené na světě. Stabilní politické prostředí, efektivní veřejná správa a díky ní i nízké daně, tvoří společně se špičkovou infrastrukturou a přístupem na trhy Švýcarska, EEA, USA a další státy, výborné podmínky pro podnikání. 
 
Rozloha:             160 km2
Počet obyvatel:   38.111
Hlavní město:      Vaduz, 5.207 obyvatel
Správní dělení:   11 samosprávných obcí
Úřední řeč:          němčina
Měna:                  švýcarský frank
HDP:                   98.432 USD/obyv. (2. místo na světě – od roku 1974)