Vaduz - zámek (FL)

Nad hlavním městem Lichtenštejnska Vaduzem stojí zámek, jehož předchůdcem byl gotický hrad vybudovaný ve 12. století na ochranu brodu přes č´řeku Rýn a osady na obchodní stezce. V roce 1712 hrabství Vaduz koupil kníže Jan Adam I. z Liechtensteinu. Roku 1719 Vaduz a sousední panství Schellenberg spojil císař KArel VI. do jednoho celku, povýšuíl ho na říšské knížectví a dal mu název Knížectví lichtenštejnské. Současnou podobu zámek Vaduz dostal za romantické přestavby na počátku 20. století. Od roku 1938 je sídlem hlavy státu, není veřejnosti přístupný.  
 
Ve Vaduzu doporučujeme navštívit některé z muzeí:
 
Národní muzeum - nabízí kromě exponátů týkající se nejstarší historie Lichtenštejnska, portrétů vládnoucích knížat nebo kopie původní knížecí koruny Karla I. také např. vzorky měsíční půdy, které daroval prezident USA R. Nixon Lichtenštejnsku za technickou pomoc projektu Apollo. 
 
Liechtensteinisches Landesmuseum, Städtle 43, Vaduz
 
 
Poštovní muzeum - první poštovní známku Lichtenštejnské knížectví vydalo v roce 1912. V roce 1936 bylo ve Vaduzu otevřeno Postmuseum, které představuje historii a současnost lichtenštejnských známek a lichtenštejnské pošty. - Vstup je zdarma.
 
Postmuseum, Städtle 37, Vaduz
 
 
Hrad Vaduz sloužil jako pevnost, kasárna malé lichtenštejnské armády (zrušena roku 1867), od roku 1938 je sídlem hlavy státu a rodu
 
 
 
Uvnitř hradu a zámku Vaduz se nachází řada cenných interiérů, které slouží jako reprezentativní sály hlavy státu
 
 
 
Národní muzeum nalezneme ve Vaduzu v centru města pod strmou skálou, na které stojí knížecí hrad a zámek